Slovenskí občania majú k dispozícii množstvo štipendií, ktoré podporujú ich vzdelávanie na zahraničných školách. Tieto štipendiá sú dostupné pre študentov stredných škôl, univerzít a pre tých, ktorí chcú pokračovať v postgraduálnom vzdelávaní. V tejto príručke si priblížime hlavné možnosti a zdroje štipendií v troch kategóriách: stredoškolské, vysokoškolské a postgraduálne štúdiá.
A. Štipendiá od medzinárodných organizácií
Stredoškolskí študenti zo Slovenska môžu využiť programy, ktoré podporujú štúdiá v zahraničí. Jedným z najpopulárnejších je United World Colleges (UWC), ktorý umožňuje študentom absolvovať posledné dva roky stredoškolského vzdelávania na medzinárodnej škole v rôznych krajinách sveta. Tento program pokrýva náklady na školné, ubytovanie a často aj časť cestovných nákladov. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke programu: www.uwc.org.
B. Vládne programy
Slovenská vláda podporuje aj stredoškolské štúdiá v zahraničí prostredníctvom rôznych bilaterálnych dohôd. Výrazné štipendiá ponúka napríklad Ministerstvo školstva SR v spolupráci so štátmi, ako je Maďarsko, Česká republika alebo Rakúsko. Viac informácií o aktuálnych ponukách nájdete na www.minedu.sk.
C. Súkromné nadácie
Mnoho súkromných organizácií poskytuje štipendiá pre slovenských stredoškolákov. Nadácie ako Nadácia Tatra banky (www.nadaciatatrabanky.sk) alebo Nadácia Slovenskej sporiteľne (www.nadaciaslsp.sk) ponúkajú granty na pokrytie nákladov na zahraničné vzdelávanie.
A. Program Erasmus+
Program Erasmus+ je jednou z najpopulárnejších možností pre slovenských vysokoškolákov, ktorí chcú študovať alebo absolvovať stáž v zahraničí. Tento program financuje študijné pobyty v krajinách Európskej únie, ale aj mimo nej. Študenti dostávajú mesačný príspevok na pokrytie životných nákladov. Informácie o programe sú dostupné na stránke www.erasmusplus.sk.
B. Bilaterálne dohody medzi školami
Mnoho slovenských univerzít spolupracuje s partnerskými univerzitami v zahraničí. Tieto partnerstvá umožňujú slovenským študentom získať štipendiá na študijné pobyty v krajinách, ako je Francúzsko, Nemecko, USA alebo Kanada. Informácie o dostupných možnostiach nájdete na webových stránkach univerzít.
C. Vládne štipendiá
Slovenská vláda podporuje aj vysokoškolské štúdiá v zahraničí prostredníctvom Národného štipendijného programu (NŠP). Tento program pokrýva náklady na školné, ubytovanie a časť cestovných nákladov. Viac informácií je dostupných na stránke www.stipendia.sk.
D. Medzinárodné organizácie
Študenti majú prístup k rôznym štipendiám poskytovaným organizáciami, ako je Fulbrightova komisia (www.fulbright.sk) pre štúdiá v USA, DAAD (www.daad.de) pre štúdiá v Nemecku alebo Chevening Scholarships (www.chevening.org) pre štúdiá v Spojenom kráľovstve.
E. Súkromné nadácie
Nadácie ako ESET Science Award (www.eset.com/sk) alebo Nadácia SPP (www.nadaciaspp.sk) poskytujú granty pre študentov výnimočných akademických schopností, ktorí chcú študovať v zahraničí.
A. Doktorandské štipendiá
Pre doktorandov je dostupných viacero štipendiálnych programov. Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) financuje doktorandské štúdiá v špičkových európskych inštitúciách. Informácie sú dostupné na ec.europa.eu/mariecurieactions. Podobne, program Erasmus Mundus Joint Doctorates poskytuje možnosť doktorandského vzdelávania na medzinárodnej úrovni (www.emjmd.eu).
B. Fulbrightova komisia
Tí, ktorí chcú absolvovať doktorandské štúdiá v USA, môžu využiť Fulbrightovo štipendium. Tento program pokrýva nielen školné, ale aj životné náklady. Viac informácií nájdete na stránke www.fulbright.sk.
C. Národný štipendijný program (NŠP)
Národný štipendijný program podporuje aj doktorandov a postdoktorandov, ktorí chcú realizovať výskum alebo prednášky v zahraničí. Tento program je flexibilný a pokrýva množstvo akademických oblastí. Informácie sú dostupné na www.stipendia.sk.
D. Medzinárodné granty a fondy
Doktorandi a postdoktorandi môžu získať podporu od organizácií, ako je European Research Council (ERC), ktorý podporuje výskumné projekty na vysokej úrovni. Viac informácií je dostupných na erc.europa.eu.
Pre uchádzanie sa o štipendiá je potrebné splniť niekoľko krokov:
Vybrať si vhodný program – Na začiatku je dôležité identifikovať, ktorý štipendiálny program najlepšie zodpovedá vašim potrebám a cieľom.
Pripraviť potrebné dokumenty – Väčšina programov vyžaduje žiadosť, motivačný list, odporúčania, potvrdenia o štúdiu alebo práci a často aj jazykový certifikát (napr. TOEFL, IELTS).
Dodržiavať termíny – Je kľúčové podať žiadosť v stanovenom termíne, pretože mnohé programy majú obmedzený počet miest.
Možnosti štipendií pre slovenských občanov na zahraničné štúdiá sú rozsiahle a rozmanité. Od stredoškolských programov cez univerzitné pobyty až po postgraduálne výskumné projekty, slovenskí študenti majú prístup k finančnej podpore, ktorá im umožňuje získať kvalitné vzdelanie na medzinárodnej úrovni. Klúčom k úspechu je dobre si naplánovať proces podávania žiadostí a využiť dostupné zdroje.